• Home
  • Tekstovi
    • Kozmetika
    • Kreativnost
    • Strani jezici
  • O blogu
  • Kontakt
Powered by Blogger.

Moja dva dinara

Da probamo nešto… Pređite prstima jedne ruke po nadlanici druge ruke.

Kakva je situacija? Da li vam je koža nežna ili pak više nalik na šmirglu?

Ako je vaš odgovor ovaj pod b) šmirgla, onda je ovo tekst za vas! 
Ako vam je koža ruku ok, ali samo zato što je mažete kremom za ruke svaki čas, onda će vam današnji tekst isto biti od pomoći. 
Takođe, ako ruke perete vrlo često, obavezno nastavite da čitate!

Nedavno sam odlučila da je vreme da nađem dobru (ali baš dobru) kremu za ruke. Nisam htela da dočekam još jednu zimu nespremna, te da dođem u situaciju da kožu ruku mogu da poredim sa šmirglom.

Otišla sam na jedan od mojih omiljenih sajtova kada razmišljam o kupovini proizvoda za negu - Beauté test - i pronašla nekoliko, naizgled, odličnih krema za ruke. Međutim, za oko mi je zapala La Roche-Posay Cicaplast krema za ruke koja garantuje da oporavlja zaštitnu barijeru kože. S obzirom da ruke perem baš često (još češće otkad imam psa 🐕 ), ova stavka u opisu bila mi je presudna u izboru kreme.

La Roche-Posay Cicaplast krema za ruke
La Roche-Posay Cicaplast krema za ruke

Dakle, proizvođač tvrdi da ova krema:

  • umiruje, štiti i obnavlja kožnu barijeru ruku
  • pogodna je za ljude sa osetljivom kožom i kožom sklonom atopiji
  • odlična je i za osobe čija koža ruku zahteva posebnu negu zbog prirode njihovog posla (npr. zdravstveni radnici)
  • nemasna je i brzo se upija
  • sadrži niacinamid (vitamin B3) i glicerin (kao i ši buter - ispod sledi spisak sastojaka)
  • ne sadrži parabene niti veštačke mirise
  • može se koristiti po potrebi, koliko često želimo

Lista sastojaka:

Aqua/water, glycerin, butylene glycol, cetearyl alcohol, niacinamide, glyceryl stearate, butyrospermum parkii butter / shea butter, dimethicone, peg/ppg-18/18 dimethicone, glyceryl stearate se, sodium polyacrylate, caprylyl glycol, phenoxyethanol.

Kao što možete videti, krema sadrži glicerin koji sprečava isušivanje kože, dok niacinamid ima anti-age dejstvo, oporavlja kožu i sprečava njeno perutanje.

Moji utisci:

Krema se zaista brzo upija i ne ostavlja masan trag na rukama. Na rukama ostaje blago “gumenast” osećaj verovatno zbog dimetikona, ali to nije nešto što mi smeta.
Dovoljno je sasvim malo kreme (manje od zrna graška) da lepo namažete ruke. Više od toga pojačaće prethodno pomenut “gumenast” osećaj.
Čak i posle pranja ruku, osećam da je na rukama ostala neka vrsta barijere koja sprečava isušivanje kože.
Da bi koža nadlanica ostala nežna, dovoljno je da kremu nanesem dvaput dnevno.
Budući da nema miris, verujem da je ova krema idealna i za muškarce (koji ne vole uobičajene mirišljave kreme za ruke).
Kremu su imale priliku da isprobaju i moje koleginice na poslu - svima se svidelo što se brzo upija i nije masna.

Što se tiče cene...

Puna cena ove kreme u apoteci bila je 940 dinara (da, znam...), ali je sa popustom od 10% koštala oko 850 dinara. U dane kada je La Roche-Posay bio na popustu od 20%, pazarila sam još jednu kremu po ceni od oko 750 dinara koju sam poklonila drugu na poklon. I zaista verujem da je ova krema idealna za (baš dobar) poklon, kako za žene tako i za muškarce.

Na kraju...

Ukoliko imate problema sa kožom ruku i u potrazi ste za dobrim proizvodom za negu, nadam se da vam je današnja recenzija bila od pomoći. Ja sad definitivno znam da ću redovno pratiti La Roche-Posay popuste u mojoj apoteci da ne bih ostala bez ove dragocene kremice, a u međuvremenu sam kupila još neke njihove proizvode pa ćemo videti kako će se oni pokazati. Iz Cicaplast linije me zanima da probam i njihov balzam za negu sa pantenolom i kombinacijom minerala koji može da se nanosi na lice, telo i usne.

A vi? Koja je vaša omiljena krema za negu ruku? Da li ste već probali Cicaplast kremu za ruke ili neki drugi proizvod iz ove linije?
December 16, 2018 3 comments

Etude House SoonJung promo poster

Danas sa vama delim utiske o SoonJung liniji kozmetičke kuće Etude House. Podnaslov ovog teksta komotno bi mogao da bude “vreme je hladno a moja koža konačno meka”. Ali prvo bih želela da podelim sa vama kratku priču o… uzorcima.

December 09, 2018 2 comments
Sećam se kada sam kao devojčurak listala neki strani časopis i tom prilikom na jednom modno-kozmetičkom kolažu naišla na preporuku za Sisley kremu, uz trocifrenu cenu u devizama. “Čoveče, zašto je ova krema toliko skupa?” zapitala sam se. Do tada me je verovatno samo cena La Mer kreme, proizvoda u koji se nekada klela Dženifer Lopez, slično iznenadila.

title image of blogpost

Kada sam nedavno u jednoj emisiji prepoznala Sisley logo na nekoj kozmetičkoj bočici, motivisana radoznalošću, odlučila sam da istražim koliko sada košta Sisley kozmetika, kao i da saznam nešto više o ovoj kompaniji i iskustvima korisnika. Budući da sam još tokom školskih dana postala pravi zaljubljenik u kozmetiku i da sam imala običaj da sate provodim na internet sajtovima kozmetičkih kuća (najčešće francuskih) upoznajući se sa njihovim istorijatima, različitim proizvodima i njihovim efektima, prilika da saznam nešto više o kompaniji Sisley, učinila mi se zabavnom.

Ali da se nakratko vratimo na finansijski momenat...

Na Jasminovom sajtu brzo sam došla do informacije o cenama. Verovali ili ne, najskuplji proizvod za negu na ovom sajtu je upravo jedna Sisley krema. Reč je o Supremÿa at Night Supreme Anti-Aging Skin Care noćnoj kremi od 50 ml koja košta 77.790 dinara (da, oko 650 evra!). Potom sledi jedna CARITA krema sa dijamantskim prahom, kao i pojedini Guerlain preparati. Još jedan Sisley proizvod koji mi je upao u oči jeste i All Day All Year dnevna krema od 50 ml čija je cena 41.790 dinara.

Dobro, hajde da vidimo kakva je ovo kompanija i šta kažu mušterije tj. da li ovi proizvodi zaista vrede?

O kompaniji Sisley

Kompaniju su 1972. godine osnovali Rolan de Sen Vensan (Roland de Saint-Vincent) i legendarni parfimer Žan-Fransoa Laport (Jean-François Laporte), da bi potom Iber D’Ornano (Hubert d’Ornano), koji je zajedno sa ocem Gijomom i bratom Mišelom 1954. već osnovao kozmetičku kuću Orlane, preuzeo Sisley i napravio veliku reorganizaciju unutar ovog preduzeća. Zanimljivo je i da je Iberov otac, Gijom, bio suosnivač kozmetičke kuće Lancôme.

Inače, kompanija Sisley je dobila ime po slikaru impresionističke škole, Alfredu Sisleju (Alfred Sisley). U tekstu ću zadržati originalo pisanje naziva firme, ali bih napomenula da se na francuskom Sisley izgovara /sislE/ dok se odomaćio i izgovor /sisli/ verovatno pod uticajem engleskog jezika. Takođe, Sisley nema veze sa italijanskim brendom Sisley koji posluje u okviru Beneton grupe.

Sisley je porodična firma, a kao što smo iznad mogli da vidimo, porodica D’Ornano je već generacijama u kozmetičkom svetu, počev od oca Gijoma, sinova Ibera i Mišela (i Iberove supruge Izabele), sve do Iberove i Izabeline dece, Filipa i Kristine.

Glavni koncept Sisley kozmetike jeste fitokozmetologija. Naime, Iber D’Ornano sedamdesetih godina bio je ubeđen da se ključ uspeha nalazi kako u modernoj tehnologiji, tako i u biljkama [izvor]. Ova kompanija se ponosi time da u svojim kozmetičkim proizvodima koristi najbolje biljne ekstrakte koji podležu rigoroznoj selekciji. Ovde je i ključno da se dobro razumeju biljke, njihov sastav i efekti aktivnih sastojaka, a bitno je, naravno, i da se razume sama koža i kako ona funkcioniše. Aktivni sastojci biraju se tako da se međusobno nadopunjuju, a njihovo doziranje se precizno definiše u cilju formulisanja najbolje i najefikasnije kombinacije sastojaka.

Kada je reč o proizvodima, u ponudi se mogu naći preparati za negu kože lica i tela, negu kose, kao i šminka i parfemi. Prijatno me je iznenadila činjenica da u cilju utvrđivanja dugoročnih efekata upotrebe određenog proizvoda nekada prođe i do 10 godina od početka testiranja do njegovog plasmana [izvor]. Ono što mi se još dopalo jeste i Sisley filozofija po kojoj bi nega trebalo da se shvata kao ritual koji doprinosi relaksaciji i psihofizičkom blagostanju.

I sve ovo divno zvuči, ali da se vratimo malo u stvarnost: Sisley kozmetika spada u luksuznu, veoma skupu kozmetiku. Naišla sam na informaciju da su 1990. godine, kada je preplanuo ten bio u modi, na tržište izbacili najskuplju kremu za zaštitu od sunca na svetu, čija je cena bila 450 franaka, odnosno oko 82 evra. Ova krema je bila čak četiri puta skuplja od prosečne cene kreme sa UV zaštitom, ali je ova činjenica donekle mogla da se opravda time da krema, osim što štiti od sunca, istovremeno i neguje kožu i sprečava nastajanje pega. Zanimljiv je i podatak da je proces razvoja prve superkreme za zaštitu od sunca bio toliko skup da se glavni hemičar jedva usudio da je predstavi nadređenima [izvor].

Najbolje ocenjeni proizvodi

Sada prelazimo na konkretne proizvode. Ideja mi je bila da napravim neku vrstu TOP5 liste na kojoj bi se našli preparati za negu lica za koje sam našla (preovlađujuće) povoljne recenzije na sajtovima kao što su Beauté Test (sa ovoga sajta sam preuzela i cene ovih 5 proizvoda), Makeupalley, Sephora, Amazon i Ebay.

Sve ocene koje možete videti dole su na skali od 1 do 5, a u zagradi navodim i broj recenzija tj. osoba koje su ocenile proizvod.

Ecological Compound Emulsion; Black Rose Precious Face Oil

Ecological Compound Emulsion – Émulsion écologique (60 ml, 111 EUR)

Ocene:
  • Beauté Test (BT): 4.7 (3 recenzije)
  • Amazon (AM): 2.8 (2 recenzije)
  • Ebay (EB): 4.9 (34 recenzije)
  • Sephora (SEP): 4.4 (28 recenzija)
  • MakeupAlley (MA): 3.5 (96 recenzija)
Hidratantni serum koji odgovara svim tipovima kože i sadrži biljne ekstrakte (Centella  asiatica, ženšen, ruzmarin, hmelj, rastavić). U recenzijama se može videti da dosta korisnica upotrebljava ovaj serum već godinama. Trebalo bi da je odličan za hidrataciju (pročitala sam da je neki koriste umesto hidratantne kreme i da je to sasvim dovoljno), dok pritom ne masti kožu i ne izaziva bubuljice. Naišla sam na samo jedan komentar gde je jedna mušterija rekla da ima osetljivu kožu i da nije dobro reagovala na serum, ali da je njenoj majci odličan. Manje pakovanje (60 ml) trebalo bi da potraje 3 meseca.

Black Rose Precious Face Oil – Huile Précieuse à la Rose Noire (25 ml, 143 EUR)

  • BT: 4.5 (25)
  • AM: 4.1 (28)
  • EB: 5.0 (5+)
  • SEP: 4.7 (9)
  • MA: 4.0 (21)
Ovo "dragoceno" ulje namenjeno je suvoj ili zreloj koži. Trebalo bi da zateže kožu i da bore i borice čini manje vidljivim. Sadrži ulje šljive, avokada i jojobe, ekstrakt crne ruže, ulja bugarske ruže, geranijuma i magnolije. Koristi se samostalno ili pre ostalih koraka nege. Prema recenzijama, ako se ulje nanosi uveče, koža lica izgleda odmorno i zategnuto. Najviše ga koriste zimi, a jedna korisnica je navela da ima utisak da koža ostaje hidrirana čak i tokom celog narednog dana.

Sisleÿa Essential Skincare Lotion; Radiant Glow Express Mask; Hydra-Flash Hydrating mask

Sisleÿa Essential Skincare Lotion – Lotion de Soin Essentielle (150 ml, 114 EUR)

  • BT: 4.3 (17)
  • AM: 4.0 (11)
  • EB: 5.0 (1)
  • SEP: 4.8 (4)
  • MA: nisam našla recenzije
Ovaj losion nije predviđen da bude poslednji korak čišćenja tj. da otklanja ostatke šminke posle pranja lica, već da bude prvi korak antiejdž rituala nege (otprilike kao toneri u azijskoj kozmetici). Sadži fitoskvalen, ekstrakte gorke pomorandže, alge Padina pavonica, sleza, bele vrbe i ginka bilobe. Losion trenutno hidrira kožu dok su posle 4 nedelje korišćenja vidljivi ublažavanja bora. Iznenadile su me izuzetno pozitivne recenzije, budući da je reč "samo" o losionu, a ne o kremi ili serumu, i zbog toga sam uvrstila ovaj proizvod u TOP5. Prema komentarima, bočica od 150 ml bi mogla da potraje i do 6 meseci.

Na internetu možete generalno naći reči hvale za Sisley maske. Ovi proizvodi koštaju uglavnom manje od 100 evra, a efekti su navodno vidljivi odmah nakon korišćenja.

Radiant Glow Express Mask – Masque Eclat Express (60 ml, 80 EUR)

  • BT: 4.3 (113)
  • AM: 4.3 (9)
  • EB: nisam našla recenzije
  • SEP: 4.9 (21)
  • MA: 3.9 (62)
Maska sa crvenom i belom glinom ujednačava ten, dok istovremeno osvežava, matira i zateže kožu. Sadrži ekstrakte šargarepe, lista crvene vinove loze, i etarska ulja ruzmarina i kamilice. Na licu se drži 5 minuta, umiruje kožu i čini da koža izgleda zdravo i lepo. I pored vrlo pozitivnih recenzija, kod ovog proizvoda sam naišla na najviše kritika na račun cene, kao i na uradi sam recepte korisnica za maske koje bi trebalo da obezbede isti efekat za znatno manji novac. Videćemo da uskoro isprobamo te recepte. 😉

Hydra-Flash Hydrating mask – Hydra-Flash Formule Intensive (60 ml, 129 EUR)

  • BT: 4.1 (169)
  • AM: 2.9 (9 x 5 zvezdica i 1 x 1 zvezdica zbog toga što kutija nije bila upakovana u celofan)
  • EB: 5.0 (1)
  • SEP: 4.8 (8)
  • MA: 3.9 (43)
Sisley ovaj proizvod vodi kao izuzetno hidratantnu masku za licu koja poboljšava zadržavanje vlage u koži. Nanosi se nekoliko puta nedeljno u debelom sloju, koji se potom, posle 10 minuta, samo obriše (dakle, nema ispiranja vodom). Sadrži ekstrakte susama i pirinča, pantenol, ekstrakte ginko bilobe i pasiflore,  kao i vitamine E i F. Ono što sam primetila u komentarima jeste da je neki koriste kao masku, a neki kao kremu (naročito zimi)! Koža lepo upija proizvod, a posle upotrebe lice je hidrirano i blistavo, bez masnog sjaja. Neke korisnice su se žalile na jak miris (pokošene trave), dok su neke baš hvalile miris (citrusa), ali su uglavnom konstatovale da se on brzo izgubi.

Dakle, završavam današnji tekst sa pregledom najpopularnijih proizvoda čija je cena do 150 evra. Mene lično najviše zanima Ekološka emulzija, i videla sam da postoji i tzv. "set otkrića" gde pored emulzije dobijamo i malo veće uzorke vodice za skidanje šminke, hidratantne kreme i gela za negu predela oko očiju. Računam onda ili na neku kupovinu u duty free shop-u ili na neko veliko sniženje u parfimerijama, možda oko Nove godine... 😊

Šta vi mislite o luksuznoj kozmetici? Da li su efekti ovih proizvoda zaista bolji? Koje biste vi proizvode želeli da probate?
October 29, 2018 No comments
Papirne i hidrogel maske za lice postaju sve popularnije, a u prodaji se mogu naći i maske koje su ciljano namenjene predelu ispod očiju. Ipak, nekad kada pomislim da bih mogla da isprobam neku novu ili uopšte popularnu masku, često odustanem od kupovine kada vidim nepreglednu listu sastojaka na poleđini proizvoda. Zbog ovoga sam za danas istražila kako bismo sami mogli da napravimo jednostavnu, prirodnu "masku" za predeo ispod očiju koja će bar privremeno da umanji tragove umora i godina i ublaži podočnjake i eventualne otoke.


Neophodni su vam samo pamučni tupferi i par namirnica koje verovatno već imate u kući. Tupfere presecite napola (polovine možete dodatno oblikovati u polumesece, nalik na kupovne hidrogel maske koje su namenjene upravo predelu ispod očiju) i stavite ih u činijicu. Potom treba da spremite tečni deo maske – za ovaj deo možete koristiti crni ili zeleni čaj, sok ili pire od krastavca sa nekoliko kapi soka limuna, sok ili gel aloje, biljne hidrolate i/ili čajeve. 

Crni i zeleni čaj sadrže tein koji poboljšava mikrocirkulaciju, te ublažava podbulost i podočnjake. Sok od krastavca pomaže kod umornih očiju i hidrira i ujednačava izgled kože, dok vitamin C iz limuna i lubenice posvetljuje i zateže predeo oko očiju. Aloe vera pruža dodatnu hidrataciju i idealna je za negu osetljive kože, dok biljni hidrolati ili čajevi (npr. čaj od kamilice) umiruju otečene kapke i umorne oči. 
cotton pads and a cup of tea
Ne, ovo nisu kolačići sudbine :)
Možete i sami eksperimentisati dok ne pronađete koji sastojci najviše prijaju vašoj koži. Na slici iznad možete videti moj današnji izbor – 4 polovine tupfera prelila sam jakim crnim čajem i tako unapred spremila masku za dva dana.

Natopljene tupfere možete držati nekoliko dana u hermetički zatvorenoj kutiji ili kesi sa zip zatvaračem u frižideru. Najbolje je da ih nanesete na predeo ispod očiju svako jutro i ostavite da odstoje petnaestak minuta.

A vi? Imate li vi neki recept za masku za lice (ili baš predeo ispod očiju) koja vam naročito prija? Jedva čekam da pročitam vaše ideje u komentarima!
October 27, 2018 No comments

Nastavljamo sa pesmama koje mi je otkrio SoundHound. Današnji tekst donosi nekoliko instrumentala, kao i nekoliko poznatijih pesama koje su tokom godina mooožda i nekom od vas promakle kao što su i meni. Nadam se da ćete među današnjim linkovima naći neku novu staru pesmu koja će vam vreme provedeno u hodu/prevozu/na poslu/putovanju/kod kuće učiniti prijatnijim.

Ellie Goulding – Lights


U redu, ova pesma je prilično poznata. I ne, nisam je čula prvi put kada sam je potražila na SoundHound-u. Međutim, te "davne" 2014. (da, od tada imam pribeležen screenshot iz aplikacije!) to je bila jedna od onih pesama koje si svuda mogao da čuješ, ali je sasvim moguće da nisi znao/la ko ih izvodi (bar ja nisam znala :) ). Lights je svakako i dalje popularna, kao i sama Ellie Goulding. Čak mislim da sam zahvaljujući ovoj pesmi malo više obratila pažnju na Ellie i otkrila još neka njena sjajna muzička ostvarenja.

Pink – Try


Pink je pevačica koju sam volela još od albuma Missundaztood – koliko dobrih pesama se nalazi na tom albumu! Sećam se i da sam o njoj i njenim ludorijama čitala u Huperu, ali sam je u nekom trenutku jednostavno izgubila iz vida. Tako sam se i pre par godina iznenadila kada sam naišla na pesmu Try – kako je moglo da mi promakne da je izvodi baš Pink? Ako već niste, obavezno poslušajte ovu pesmu!

Janji – Heroes Tonight (feat. Johnning) 


Heroes Tonight sam čula na Youtube-u, u pozadini nekog videa i otkada sam je otkrila ne prođe dan-dva da je ne poslušam. U pitanju je saradnja Janjija iz Finske i pevača Johnning-a iz Švedske koju je objavila izdavačka kuća NoCopyrightSounds. Inače, otprilike u to vreme sam saznala da izdanja kuće NoCopyrightSounds Youtube autori mogu da, uz odgovarajuću objavu, besplatno koriste u videima i da time izbegnu da im uklone audio ili ukinu monetizaciju za taj konkretan video što može da se desi ako koriste pesmu koja je zaštićena kopirajtom.

Sledi jedna lagana, opuštajuća melodija (bar prva polovina je takva 😀) iz poznatog animea “Moj komšija Totoro”:

Mari Fujiwara – The Wind Forest (My Neighbour Totoro)


Reč je o varijaciji čelistkinje Mari Fudživara, dok je original komponovao Džo Hisaiši. Uživajte!

Okej, za kraj ubacujem džokera. Zašto? Zato što sam ga našla u SoundHound history-ju, kao i zato što sam odlučila da jednu od numera koju sam identifikovala pomoću SoundHound-a navedem u bonus delu budući da baš i ne spada u muziku koju bih slušala u slobodno vreme.

Džoker je... *drumrolls*

Alan Walker – The Spectre

Iako sam uverena da je većina čitalaca mogla da čuje za Alana Walker-a, moguće je da nisu čuli pesmu The Spectre:


Iako volim ovu, noviju verziju, radije ću poslušati instrumental iz 2015. Koja verzija se vama više dopada?

BONUS:

Naravno, ima još pesama koje sam otkrila pomoću interneta, SoundHound-a i drugih aplikacija za prepoznavanje pesama (npr. Shazam). Google mi je pomogao da identifikujem pesmu Danijela Bedingfilda, If You're Not The One, kao i pesmu Me and My Broken Heart od benda Rixton.

Dodala bih i jednu ne baš pesmu, već kompoziciju. Naime, sigurno znate melodiju, ali možda ne znate “odakle je”.
U pitanju je delo “Monteki i Kapuleti” Sergeja Prokofjeva iz baleta “Romeo i Julija”  Da, to je ona “zlokobna” melodija iz filmova, a ja sam konačno saznala o kojoj kompoziciji je reč dok sam gledala jedno takmičenje u umetničkom klizanju.

Ovim završavam tekst o kul pesmama čije mi je naslove i izvođače pronašao SoundHound. A sad stvarno, koje pesme ste vi otkrili uz pomoć aplikacija? Imate li običaj da koristite aplikacije za prepoznavanje pesama?
October 26, 2018 No comments
Do sada ste primetili da na mom blogu možete naći tekstove na različite teme. Budući da jezici spadaju u jednu od mojih sfera interesovanja, danas sam odlučila da se osvrnem na problematiku učenja stranih jezika.

image with title of blogpost

Naime, pre dve godine sam započela blog o učenju nemačkog jezika pod nazivom Nemački za godinu dana. Da, kao i veliki (verovatno dvocifreni) postotak našeg stanovništva, i ja sam se upustila u avanturu učenja ovog ne baš tako omiljenog jezika. Možda će biti preterano da kažem da sam uživala u svakom trenutku tog procesa, ali mi je tih 9 meseci intenzivnog (i napornog) učenja zaista prijalo. 

Zašto?
  • Zato što sam videla rezultate posle prvog dana.
  • Zato što sam uspevala da se izrazim i pismeno i usmeno na jeziku koji mi je donedavno bio potpuno stran.
  • Zato što sam zahvaljujući nemačkom upoznala nove, zanimljive ljude.

Langenscheidt dictionaries
Jedna spontana sa časa da bih upamtila ovo Langenscheidt-ovo izdanje slikovnog rečnika

U dobrom društvu i učenje je lakše

Verujem da je važno i od koga i sa kim učite neki jezik. Ja sam, kao profesor jezika, bila posebno skeptična, ali sam imala sreće i naišla na profesora (i grupu) sa kojima je bilo vrlo zabavno učiti.

Ako ikako možete, pokušajte da pronađete profesora koji će učenje učiniti zabavnim. Bilo bi dobro da učenike podstiče na međusobnu komunikaciju (na stranom jeziku!), da koristi video i audio sadržaje kojih danas ima na pretek (Youtube, muzika, spotovi, filmovi, memi), a bilo bi lepo i da u nastavu uključuje društvene igre (npr. igre memorije, asocijacije, Tabu, Dixit).

Cards with German phrases from memory game
Jedna od igrica sa časa nemačkog

Sastav grupe već ne možete da birate, mada o tome možete donekle da se raspitate pre početka nastave kod sekretara u školi. Uvek može da vam zapadne neki pojedinac (ili pojedinci) koji će remetiti ritam grupe, bilo čestim upadicama ili zadržavanjem grupe jer ne rade redovno. Ipak, ako veći deo grupe skladno funkcioniše, i padobranci će vremenom shvatiti šta moraju da promene kod sebe.

Gde god da kreneš, sebe sa sobom nosiš

Najzad, kod opažanja učenja jezika kao “muke” ipak bih morala da primetim da je ključna naša perspektiva tj. gledište osobe koja uči. Uzmimo primer nemačkog jezika, na blogu Nemački za godinu dana pisala sam o tome kako mnogi ljudi nemački smatraju ružnim i grubim jezikom. Pokušajte da izbegnete tu zamku. Pronađite sadržaje koji su, primera radi, u vezi sa vašim hobijima i interesovanjima. Kada budete shvatili da zahvaljujući nemačkom možete da pogledate neku kvalitetnu emisiju na Youtube-u na temu koja vam je bitna, sigurno će vam i taj “grubi” nemački postati nešto prijatniji.

Studenten meme
Memi su sjajan, zabavan način da vežbate jezik koji učite

U ovome vam može pomoći i muzika – evo moje liste pesama posle kojih nećete moći da kažete da je nemački ružan.
Ipak, ukoliko vam baš ne polazi za rukom da oterate predrasude o nemačkom jeziku koje vas prate godinama (ako ne i decenijama), postepeni napredak u znanju mogao bi da vam bude dodatni vetar u leđa u čitavom procesu učenja.

polyglot problems meme
credit: polyglotproblems.tumblr.com

U današnjem tekstu sam se bazirala na učenje u školi jezika tj. u grupi. Postoje naravno i druge opcije poput samostalnog učenja i privatnih časova. Upoznala sam ljude koji su sami uspešno (na)učili strani jezik, ali je za ovaj vid rada samodisciplina od ključne važnosti. Isto tako, privatni časovi su odlično rešenje, naročito ako super "kliknete" sa profesor(k)om. Međutim, ovaj vid rada može da bude frustrirajuć posebno ukoliko strani jezik učite "od nule" – može vam se činiti da ne napredujete dovoljno brzo ili pak da ste dali dosta para, a da niste mnogo napredovali. Iz ovih razloga mislim da su individualni časovi pogodniji za kasnije nivoe, kada je neophodno samo usavršavanje i popunjavanje "rupa" u znanju, ili kao dopuna redovnim časovima u školi ili na fakultetu. Privatni časovi u paru, sa partnerom/drugom/drugaricom, takođe su dobra opcija – em su zabavniji, em su nešto povoljniji za džep. Svakako razmotrite i tu opciju ukoliko nikako ne uspevate da uskladite obaveze sa terminima kurseva jezika tokom nedelje.

O blogu Nemački za godinu dana

Što se tiče ovog bloga, nisam sigurna da li ću nastaviti da ga pišem, ali planiram da ga do daljnjeg ostavim na Blogger-u, pošto me podseća na jedan lep period života i pošto se nadam da će možda nekome ko uči nemački jezik tih šest tekstova ulepšati bar nekoliko minuta života.

Šta je sa drugim stranim jezicima?

Sve što sam napisala po pitanju nemačkog, važi i za druge strane jezike, jedino su stereotipi koji se vezuju npr. za engleski, francuski, ruski i dr. nešto drugačiji. Koliko sam samo puta čula “danas svi znaju engleski” ili “engleski se podrazumeva”. O ne, itekako se “ne pozdrazumeva”. Francuski je divan, ali “mnogo težak”, te neretko čujem “učio/la sam ga u školi, ali sam sve zaboravio/la”. Za ruski sam čula slične komentare kao za francuski, uz čestu opasku da im je “Ruskinja” bila mnogo stroga i da su zato mrzeli ruski.

Osim različitih stavova o stranim jezicima, tu je i razlog za njihovo učenje, tj. bolja perspektiva koju ćemo možda imati zahvaljujući nekom stranom jeziku. Tako je danas, uz engleski “kojeg svi znaju”, najperspektivniji nemački, možda i ruski, dok ostali jezici najčešće ostaju entuzijastima. Pa dobro, mora neko i ostale jezike da uči. :)

A vi? Koje strane jezike ste do sada učili i kakvo je bilo vaše iskustvo? Kojim trikovima se služite kada niste oduševljeni time što treba da naučite
October 25, 2018 No comments
Sigurno se i vama ponekad desi da na ulici, u kafiću ili u pozadini dok gledate neki video čujete pesmu koja vas u toj meri oduševi da imate utisak da ćete bukvalno zažaliti ako pod hitno ne otkrijete o kojoj pesmi je reč.

image with blogpost title


U toj situaciji uglavnom pokušam da “uhvatim” bar nekoliko reči teksta pesme koje potom mogu da potražim na Google-u. Ipak, nekada kada uspem brzo da reagujem, kao i kada nema teksta koji mogu da guglujem tj. kada je reč o instrumentalu, u potrazi za naslovom pesme pomaže mi mobilna aplikacija SoundHound. Tada obično napravim i screenshot da bih i kasnije, ako zaboravim izvođača ili naslov, mogla da pronađem tu pesmu. Ti screenshotovi su mi sad upravo i pomogli da rekonstruišem spisak “ulovljenih” pesama.

Ono što me oduševljava dok preslušavam screenshotovane pesme jeste činjenica da se kod pojedinih pesama prisećam tačne situacije u kojima sam čula te pesme. To je, verujem, onaj momenat o kojem govori Prust u romanu U potrazi za izgubljenim vremenom (ok, ljudi, ipak sam studirala francuski jezik i književnost ;) ne zamerite mi ovu opasku) kada ukus kolača (madlene) umočenog u čaj oživi sećanja iz prošlosti naratora. Uostalom, nije samo ukus taj koji oživljava uspomene, već i miris, a evo, i zvuk tj. muzika.

Hajde da vidimo i poslušamo koje mi je pesme otkrio SoundHound…

Maria Mena – Just Hold Me


Počinjem sa pesmom koja je ostavila toliko snažan utisak na mene jedne večeri kada sam je čula dok sam šetala Knez-Mihailovom. U blizini “Snežane”, iz jednog od kafića dopirao je melodični refren od koga sam se jednostavno naježila. Ovaj efekat se, izgleda, zadržao, budući da i sada slično reagujem dok slušam pesmu i pišem. Za mene lično neizmerno bolna i tužna, a opet divna pesma. Maria Mena je inače pop pevačica iz Norveške i svakako ima još njenih pesama koje su vredne naše pažnje, poput I Don't Wanna See You with Her i Am I supposed to apologize.

Sledeću pesmu sam, ukoliko se dobro sećam, čula u pozadini neke emisije koju sam gledala na Youtube-u:

Chuli & Miae – Why You



Ova pesma bila je deo soundtracka-a za film 3 Ninjas Kick Back (1994). Nije li zanimljivo da je korejska pesma završila u američkom filmu? Opet, i ne čudi me previše, budući da vidim na IMDB-u da je jedan od scenarista upravo bio Koreanac (ako to ima ikakve veze :D). Refren mi se jako dopao, prava pesma iz devedesetih, složićete se. :)

Starship – Nothing’s gonna stop us now 


Ovo je jedna od onih pesama koje ste sigurno čuli, ali verovatno ne znate ko je izvodi. Ispostavilo se da je i ova pesma na soundtrack-u jednog filma – Mannequin (1987)  Sigurno ste za poslednjih 20-30 godina naišli na film Mannequin na TV-u. I da, to zaista jeste Kim Katral (u filmu i muzičkom videu). Divna power balada – baš takve pesme volim. :)

Ne znam mnogo drugih pesama od ovog benda, ali sam u međuvremeno naišla na još jednu koja će se verovatno svideti ljubiteljima roka – It's Not Enough.

Modern Talking – No face, no name, no number



Kada mi je SoundHound pokazao da pesmu izvodi Modern Talking, poznati nemački sint-pop dvojac, pitala sam se kako je moguće da mi je ova numera promakla. Ipak, prvi minut pesme sa svojim latino prizvucima i ne zvuči kao tipična Modern Talking pesma, ali ponovljeni refren (oko 1:20) me već podseća na pesme kao što su Cheri Cheri Lady, You're My Heart, You're My Soul ili Brother Louie (sjajne pesme, zar ne?).
Da nisam odlučila da pišem današnji blogpost, ne bih ni znala da je ovaj duet bio aktivan u dva navrata, od 1983. do 1987. (iz tog perioda su tri prethodno pomenute pesme) i od 1998. do 2003. (upravo iz ovog, drugog perioda je No face, no name, no number). Je l’ se i vama pleše čim čujete ovu pesmu? :)

Maître Gims – Bella  



“Najsvežija” od pet pesama nije sasvim moj stil, ali kada krene refren

Elle répondait au nom de "Bella"
Les gens du coin ne voulaient pas la cher-lâ
Elle faisait trembler tous les villages
Les gens me disaient, "Méfie-toi de cette fille-là"

odmah počinjem da se smešim i đuskam – opet me podseća na neki latino ritam, a evo i Wikipedia mi je potvrdila osećaj – pesmu naime svrstavaju u pop-rap i latino pop.

Budući da je pet pesama tj. Youtube videa i više nego dovoljno za jedan tekst, odlučila sam da preostalih pet podelim sa vama u narednom tekstu.

Takođe, htela bih da dodam da ovo nikako nije reklama za SoundHound – jednostavno povremeno koristim ovu aplikaciju koja u velikom broju slučajeva uspeva da mi otkrije naziv numere koja mi je “zapela” za uho.

Nadam ste da ste uživali u današnjem “odabiru” pesama. A vi, koje ste pesme vi otkrili zahvaljujući aplikacijama za prepoznavanje pesama ili Google-u?
October 24, 2018 No comments
Već neko vreme priželjkujem da sa vama podelim prvi empties post na blogu. Među ovim proizvodima se nalazi nekoliko mojih favorita, koje zaista od srca mogu da vam preporučim.

empties of klairs eucerin clarins weleda bioderma products
Potrošeni proizvodi - skoro pa sve sami favoriti!
April 20, 2018 No comments

Pre nekoliko godina, naišla sam na pojam divergentnog mišljenja. Reč je o misaonom procesu tokom kojeg uspevamo da sagledamo neki problem ili zadatak iz raznih perspektiva i da za njega pronađemo više mogućih, katkad vrlo neobičnih rešenja. Sam termin se obično može povezati s onom čuvenom “think outside the box” frazom i, uopšte, sa kreativnošću.

slika sijalice kao nove ideje
March 14, 2018 1 comments
Da li je voda i kod vas dosta tvrda? Da li vas posle umivanja koža lica neizbežno zateže? Može li upotreba termalne vode umanjiti ovaj problem?

Svest o tvrdoći vode kod mene se stvorila krajem prošlog veka ;) kada je izvesna firma besplatno delila lakmus-tračice za testiranje tvrdoće vode. Odmah sam sa svim ukućanima testirala vodu s česme, kao i neke flaširane vode koje smo tih dana imali pri ruci. Indikator je odmah pocrveneo kada smo na kvadratić kanuli kap vode s česme, a slično se desilo sa većinom flaširanih voda. Tom prilikom smo prokomentarisali i da nije ni čudo što toliko ljudi na našem području ima problem sa kamenom i/ili peskom u bubregu. Voda kod nas jednostavno sadrži dosta kalcijum-karbonata. Zbog ovoga možemo imati problem i sa dehidriranom, suvom i osetljivom kožom (i kosom). Kao jedno od mogućih rešenja nameće se primena više preparata za hidrataciju i umirivanje kože, kao što su npr. različiti toneri, serumi i kreme. Primera radi, ja sam se do pre nekoliko godina uzdala najpre u dobru hidratantnu kremu, a potom sam uvela i dodatne korake nege u vidu tonera i seruma. Međutim, prošle godine sam odlučila da isprobam još jedan, krajnje bazičan proizvod za hidrataciju - termalnu vodu!
Avene termalna voda i uputstvo
Avène termalna voda
Pre nego što sam je kupila, proučila sam malo bolje priču iza termalne vode u sklopu nege i lečenja kože, koju možete naći u ponudi različitih kompanija kao što su Avène, La Roche-Posay, Uriage i Vichy. Naime, nanošenje termalne vode preporučuje se posle uklanjanja šminke s lica, posle brijanja i depilacije, kod ojeda, crvenila lica, svraba kože, kod manjh ogrebotina, opekotina od sunca, kao i za osvežavanje tokom dana, na putovanju ili posle vežbanja.

Isto tako me nije mrzelo da što bolje proučim ponudu i cene termalnih voda u apotekama, naročito za slučaj da se na kraju moja procena završi sa “ništa posebno”. Na kraju sam odabrala Avène termalnu vodu (duopaket: 2x300 ml) koju sam platila oko 1400 dinara, i verujem da ćete se, ako proverite cene, složiti da je ponuda bila jedna od povoljnijih.

Da nastavimo dalje, sa detaljima o samoj vodi - logično je da će nas ovaj sprej osvežiti posle fizičkih napora i kad smo na putu, ali zbog čega ova voda ima umirujući efekat?
Izgleda da odgovor leži u sastavu vode - naime, Avène termalna voda sadrži oligoelemente kao što su litijum, stroncijum i cink koji poseduju antiinflamatorna svojstva i smanjuju štetu nastalu dejstvom slobodnih radikala. Ova voda je takođe bakteriološki čista i pakuje se direktno na izvoru, u sterilnim uslovima, a da bi ostala što duže ispravna, boce se pune i gasom, azotom (N2).

Avène termalnu vodu najčešće koristim posle umivanja/pranja lica, a nekada i na samom kraju (posle kreme), kao poslednji korak nege. Povremeno je koristim i tokom dana, kada osetim da mi je koža na obrazima suva (naročito poslednjih meseci, zbog centralnog grejanja) ili kada se na tom delu lica javi crvenilo usled dehidratacije. Osim što mi taj dodatni korak zaista prija, primetila sam i da mi je koža na obrazima glatkija i ujednačenija. Pri sledećoj kupovini nadam se da ću uspeti da pronađem pakovanje sa gratis manjom bocom koju bih mogla da nosim u tašni.

A vi? Da li ste koristili termalnu vodu u kozmetičke svrhe? Koje marke ste probali? Koja vam se najviše dopala?

BONUS SAVET I DISKUSIJA

Želela bih da podelim sa vama i šta mi se desilo sa prvom bocom Avène termalne vode. Negde pri kraju boce, sprej je prestao da radi iako se jasno čulo da je ostalo još vode. Dakle, kao i uvek bih pritisla prskalicu, ali umesto dobro poznatog oblačka, nekako bi jedva izašle dve kapi vode. Načeh ja potom drugu bocu, nastavih sa redovnom upotrebom, ali odlučih ipak da proverim (na Google-u, naravno :) ) može li se nešto učiniti. Posle par neuspešnih pretraga, ubodem prave ključne reči (thermal water spray not working) i iskoči mi Avène malezijska Facebook stranica i ovaj post gde se mušterija požalila na isti problem. Usledio je odgovor od Avène tima u kojem su podelili dva saveta kako da sprečimo slične probleme sa sprejom. Prvo, ne treba mućkati bocu pre upotrebe (nema potrebe, voda nema sa čime da se pomeša unutar boce). Drugo, ne treba više puta pritiskati prskalicu (kao što npr. koristimo parfem), već je samo jednom treba pritisnuti i držati dok ne nanesemo vodu na lice ili telo. Na ovaj način ćemo smanjiti šanse da ispustimo sav azot iz boce pre nego što potrošimo vodu. Azot služi kao potisni gas, upravo da bismo mogli da kroz sprej izbacimo vodu sa dna flaše. Za mene je ovaj drugi savet relevantan, pa se nadam i da će još nekom od vas pomoći.

Još jedno pitanje na koje bih želela da se osvrnem jeste činjenica da je naša zemlja izuzetno bogata izvorima termalne vode - zar ne bismo i mi mogli neku od naših voda da na sličan način plasiramo? Šta mislite o tome?
February 23, 2018 No comments
Newer Posts
Older Posts

About me

About Me

Zdravo svima i dobro došli na moj blog! Moja dva dinara sam zamislila kao mesto na kojem možemo bezbrižno da ćaskamo, da se zabavimo i jedni druge da motivišemo na pozitivne promene u životu.

Labels

Ariul Etude house Eucerin Favoriti Film Jojabox K-Beauty Kozmetika Kreativnost La Roche-Posay Lipikar Muzika Nega kože Nemački jezik Recepti Serije SoundHound Strani jezici Uradi sam Wishtrend

SUBSCRIBE

Follow

recent posts

Blog Archive

  • ►  2020 (2)
    • ►  April (2)
  • ►  2019 (4)
    • ►  February (2)
    • ►  January (2)
  • ▼  2018 (10)
    • ▼  December (2)
      • Krema za ruke koja će vas ove zime spasiti
      • Etude House SoonJung - savršena nega lica tokom zi...
    • ►  October (5)
      • Zašto je Sisley kozmetika toliko skupa?
      • Najjednostavnija maska za negu predela ispod očiju...
      • 10 pesama koje sam otkrila zahvaljujući SoundHound...
      • Učenje stranog jezika ne mora da bude muka
      • 10 pesama koje sam otkrila zahvaljujući SoundHound...
    • ►  April (1)
      • Potrošeni proizvodi - Bioderma, Clarins, Caudalie ...
    • ►  March (1)
      • Kako da postanem divergentni mislilac?
    • ►  February (1)
      • Termalna voda kao prvi i poslednji korak nege
  • ►  2017 (4)
    • ►  August (1)
    • ►  July (3)

About Me

My photo
Joja
View my complete profile

Search This Blog

Instagram

Facebook
Instagram

Popular Posts

  • Ariul detoks maske za lice - prvi utisci
    Verovatno ste primetili da se u poslednje vreme u našim parfimerijama može naći sve više korejskih kozmetičkih proizvoda. Za sada su to pre...
  • Ariul maska sa malinama za ujednačenu i glatku kožu
    Kao što sam nagovestila u prethodnom tekstu , sledeća maska za probu je Ariul Juice Cleanse 2X maska s ekstraktom maline . Ariul Juice...
  • Finalni utisci o Soon Jung kolekciji - kupiti ponovo, da ili ne?
    Zdravo svima! Did you miss me? :) Ok, predugo me nije bilo. Predugo nisam pisala, iako sam za ovo vreme imala priliku da isprobam dost...
  • 2 proizvoda za negu koja će umiriti osetljivu kožu lica
    Nedavno sam podelila sa vama jedan od mojih novih, omiljenih proizvoda za negu lica - SON & PARK Beauty Water . Danas bih želela da gov...
  • Son & Park Beauty Water - za nežno čišćenje i blagi piling kože
    Ako ste pažljivo čitali moje tekstove o nezi kože, moguće je da ste primetili da mi je osim hidratacije, bitno da proizvodi koje koristim o...
  • Etude House SoonJung - savršena nega lica tokom zimskih meseci
    Danas sa vama delim utiske o SoonJung liniji kozmetičke kuće Etude House . Podnaslov ovog teksta komotno bi mogao da bude “vreme je hl...
  • K-Beauty trik za neverovatno meku kožu lica
    U tekstu o finalnim utiscima o SoonJung liniji pomenula sam da sam emulziju koristila na donekle alternativan način. Verovali ...
  • Najjednostavnija maska za negu predela ispod očiju (URADI SAM)
    Papirne i hidrogel maske za lice postaju sve popularnije, a u prodaji se mogu naći i maske koje su ciljano namenjene predelu ispod očiju. I...
  • Krema za ruke koja će vas ove zime spasiti
    Da probamo nešto… Pređite prstima jedne ruke po nadlanici druge ruke. Kakva je situacija? Da li vam je koža nežna ili pak više nalik na š...
  • Eucerin AQUAporin Active - moja omiljena hidratantna krema?
    Kada sam odlučila da započnem blog, znala sam da tema jednog od prvih blogpostova mora biti moja omiljena krema tj.  Eucerin AQUAporin Acti...

Created with by ThemeXpose